Kto może korzystać z księgowości uproszczonej?
Każde przedsiębiorstwo w Polsce musi prowadzić księgowość. Okazuje się jednak, że nie zawsze konieczne jest korzystanie z usług biura rachunkowego. Czym jest księgowość uproszczona i kiedy można zdecydować się na jej prowadzenie?
Na czym polega uproszczona księgowość?
Księgowość uproszczona to potoczna nazwa Uproszczonej Ewidencji Przychodów i Kosztów. Polega ona na prowadzeniu księgowości w formie Księgi Przychodów i Rozchodów lub ewidencji przychodów zryczałtowanego podatku dochodowego. Przedsiębiorca zobowiązany jest również do prowadzenia ewidencji środków trwałych, rejestrów Vat (w przypadku czynnych podatników tego podatku) oraz ewidencji przebiegu pojazdów (w określonych ustawą o VAT warunkach). Księgowość uproszczona jest na tyle nieskomplikowana, że pozwala przedsiębiorcy na rozliczanie się bez pomocy biura rachunkowego. Należy przy tym pamiętać, że na to bardzo wygodne i atrakcyjne finansowo rozwiązanie może pozwolić sobie tylko pewna grupa przedsiębiorców. Co więcej, nawet te podmioty mają prawo zdecydować się na dobrowolne prowadzenie pełnej księgowości.
Kiedy można zdecydować się na uproszczoną księgowość?
Do prowadzenia uproszczonej księgowości upoważnione są:
- jednoosobowe działalności gospodarcze;
- spółdzielnie socjalne;
- spółki partnerskie;
- osoby fizyczne prowadzące spółki jawne;
- osoby fizyczne prowadzące spółki cywilne.
To jednak nie wszystko. Dodatkowym kryterium okazują się także przychody osiągane przez dane przedsiębiorstwo. Jeśli w skali roku obrotowego przekraczają one równowartość 2 000 000 euro, podmiot musi przejść na prowadzenie pełnej księgowości. Taka forma rozliczenia jest na tyle skomplikowana, że niemal w każdym przypadku wymaga skorzystania z usług biura rachunkowego lub profesjonalnego księgowego.