Typowe błędy podatkowe i ich konsekwencje
Każdy z nas musi obligatoryjnie rozliczać się z podatków. To obowiązek dotyczący wszystkich, którzy zarobkują na terenie Polski. Niekiedy zobowiązań jest tak wiele, że można z łatwością popełnić błąd. Poniżej dowiesz się, jakie omyłki najczęściej popełniają podatnicy oraz w jaki sposób możesz ich uniknąć.
Jakie błędy podatkowe popełniają przedsiębiorcy?
Jako że to na przedsiębiorcach ciąży najwięcej rozmaitych zobowiązań, warto zacząć właśnie od ich błędów. Można śmiało stwierdzić, że w tym przypadku lwia część omyłek dotyczy faktur. Chodzi tu m.in. o nieuwzględnianie w ich treści elementów wymaganych prawnie. Często zdarza się, że przedsiębiorcy rozliczają fałszywe faktury lub w ogóle rezygnują z ich wystawiania.
Zajmujemy się m.in. tworzeniem sprawozdań finansowych. Prostowanie błędów należy więc do naszej codzienności. Zauważamy, że przedsiębiorcy bardzo często spóźniają się z terminami opłat. Niekiedy jest to długotrwałe i regularne uchylanie się od zapłaty lub znacząca zwłoka występująca jednorazowo. W obu przypadkach US może uznać to za tzw. uporczywe uchylanie się, co wiąże się z odpowiedzialnością prawną.
Najczęstsze błędy popełniane podczas wypełniania PIT
W tym przypadku najpowszechniejszym błędem są różnego rodzaju pomyłki w obliczeniach. Mowa przede wszystkim o nieuważanym sumowaniu kwot. Wiele osób zapomina również o poprawnym zaokrąglaniu wartości. Należy również pamiętać o złożeniu podpisu na deklaracji. W przeciwnym wypadku zostanie stwierdzony tzw. brak o charakterze formalnym.
Niektóre błędy wynikają z niepoprawnego rozumienia istoty ulg. Niektórzy okazują się nieuprawnieni do skorzystania z preferencji pod kątem przedmiotowym lub podmiotowym. Z tego względu należy wcześniej przeanalizować, czy można w ogóle skorzystać z danej ulgi.